הכול על גיוס כספים לעמותות

"כשהגענו להחלטה לקחת הלוואה אישית כדי לכסות את החובות של העמותה ולשלם לעובדים שלנו, בגלל תקציבי ממשלה שהתעכבו, הבנו שאנחנו לא יכולים להמשיך ולעסוק בפרויקטים חברתיים מבלי לייצר תשתית עסקית שתשאיר אותנו בתזרים חיובי ובטוח לאורך כל השנה."

כך שיתף אותנו בתחילת הליך היעוץ, מנכ''ל עמותה, הוא היה מוטרד, כובד החובות וחוסר הביטחון התזרימי שמולו הוא התמודד חודש בחודשו, העיקו עליו ברמה האישית, המשפחתית והניהולית.

'מה שעצוב לי', ממשיך אותו מנכ''ל ואומר, 'זה שאני יודע כמה העשיה שלי חשובה לקהילה. ושאם אני עוצר פעילות אני פוגע באופן ישיר לא רק בעובדים שלי, בפרילנסרים שונים, אלא גם באוכלוסית היעד שאליה אני פונה.

ניהול טוב של עמותה משמעותו, לב רחב לסייע במענה לבעיות קיימות במגזרים השונים, וראיה כלכלית שתאפשר את הפעילות הזו, שלא על חשבון אלו שמספקים אותה.

06/09/20   

shutterstock_656980429.jpg

"עולם העמותות בשנתיים האחרונות סופג מהלומה קשה בתחום הפעילות שלו. כיוון שאין ממשלה מתפקדת ואין תקציב למשרדי הממשלה במדינת ישראל. עמותות רבות נמצאות במשברים כלכלים מאוד קשים". אומרת רות זיו בעלים שותף ב – "לובי" – סוכנות יעוץ לעסקים וארגונים.

"בעיני זה מצב אבסורדי ולא ראוי במיוחד, העמותות מנהלות פרויקטים לטובת נושאים חשובים שהממשלה מגדירה אותם ככאלה, ומקציבה עבורם באופן עקרוני תקציב, אך בעקבות המשברים הפוליטים השונים, תקציבים אלו מתעכבים מאוד ופוגעים באופן אנוש בעמותות, בעובדים שלהם ובעצמאים שמספקים להם שירות, שבסוף כולו הוא לטובת הקהילה ולרווחתה."

נוסף לאי היציבות השלטונית בישראל אשר יש בה כ- 40,000 עמותות, שליש מהן הקפיאו פעילות בעקבות הקורונה, ע''פ סקר של מנהיגות אזרחית שפורסם בכלכליסט, ו- 40 אחוז מהם דיווחו על פגיעה משמעותית בהכנסות.

"זו הסיבה שאסור לעמותות להסתמך רק על גיוס משאבים ממקור אחד או שניים,

אלא נדרש מהם להקים גם נכסים ריווחים בתוך העמותה, ע''מ לשמר לכל הפחות ניהול תזרים חיובי." ממשיכה רות זיו

ראיה עסקית זו, כאשר עושים אותה מתוך הערכים הקיימים במגזר השלישי, לא רק שתאפשר שקט כלכלי, אלא צמיחה של הפעילות החברתית המתקיימת בעמותה.

זה גם הייעוץ שסיפקנו למנכ''ל העמותה שבחר בסוכנות הלובי למתן שירותי הייעוץ: בחנו את הפרויקטים השונים, את התמחור והעלויות, הרחבנו פרויקטים שיכולים להוות עוגן כלכלי משמעותי, הסדרנו את ההיבטים הניהולים המתקיימים בהם, ויצרנו פרויקטים נוספים מהסוג הזה שיהוו מחלקה עסקית, כך פרויקטים חברתיים מאוד שאינם מחזיקים את עצמם, יכלו להמשיך ולהתקיים ולייצר שינוי חברתי, וכך המנכ''ל יכל להמשיך ולנשום בנחת בסוף חודש, בעת הגיעו לתשלום המשכורת. יש להבין כי החוכמה היא לא לבנות רק על תרומות או על משרדי ממשלה ויש ליצור מנגנוני גיוס יעלים ולחלק בניהם.

סוכנות יעוץ הלובי מפעילה יועצים המתמחים ביעוץ לעמותות ובאתגרים היחודיים לעמותות,

כל היועצים המופעלים על ידי

הסוכנות הינם בעלי נסיון רב

בשטח וביעוץ.ביקשנו מהם

לענות בקצרה על

השאלות הבאות:

עמותות רבות נמצאות במצב

בו הן שואלות את עצמו כיצד הן ממשיכות לגייס כספים?

בכדי שזה יקרה יש לבנות קמפיין מסודר, לחשוב על רעיון מוביל, על תכניות מסודרות ולתרום את האנשים הרלוונטיים סביב העמותה צרכיה ומטרותיה, המתנדבים והפעילים צרכים לקחת חלק מהרעיון הגדול של העמותה ורק אחרי זה להתחיל לגייס כספים. יש להבין שאף תורם או גוף לא יתרום מכספו לעמותה אם אין לה חזון ותכנית חינוכית חברתית מסודרת והיא בעלת תוצאות מוכחות בשטח.

מהיכן יגיע הכסף לעמותה שלי?

הכספים לעמותות מגיעים מהרבה גורמים, זה יכול להגיע כתרומות מציבור הרחב, מפילנתרופיה יהודית מרחבי העולם, מחברות גדולות שרוצות להשקיע בקהילה ועד משרדי הממשלה שהם אחד מהשותפים העיקריים בכל עמותה שבעזרתם אפשר להניע פרויקטים בעזרת העמותה.

מהי הגישה הנכונה היום לעמותה על מנת לשרוד את המשבר ואף להצליח בו?

לאורך השנים תמיד היה ברור שכל עמותה מצליחה מפעילה מס' מקורות לגיוס כספים: תקציבי ממשלה, פלנתרופיה, קרנות, קהילה תומכת ועוד. אבל היום כשהמשבר כפול ומשפיע הן על תקציבי הממשלה והן על קהילות התורמים השונות, ברור שצריך להרחיב את היציבות הפיננסית של העמותה ולהקים לה גם מחלקה עסקית שמאפשרת להחזיק את הוצאות העמותה השוטפת ולהרחיב את הפעילות החשובה שלה.

לסיכום: כדי לייצר שינוי אירגוני ברמה הזו ולאפשר התמודדות עם משברי העבר ויצירת מחלקה עסקית, מומלץ לקחת יעוץ שמתמחה הן בעמותות והן באסטרטגיה עסקית, יעוץ שרגיש לערכים שמובילה העמותה אך יודע לייצר פתרונות יצירתיים ועסקיים כדי למנף את הערכים תוך שגשוג העמותה.

הכי חדש בעולם השיווק - 2021

לפגישת הכרות עבור תהליך יעוץ ממנף ומצליח, צרו קשר:

קיבלנו את ההודעה, ניצור קשר בהקדם!